sobota, 28 lutego 2015

Jak urządzić balkon, taras i ogród?

 
Balkon, taras, ogród - kwiaty, kwiaty, kwiaty...
Sezon grillowy otwarty, czas wyjść z naszych wnętrz, spędzać czas na powietrzu i wystawić twarz do słońca. Niewiele trzeba aby poczuć się lepiej. Ale o ile przyjemniej będzie, jeśli stworzymy sobie otoczenie, w którym będziemy się czuć nie tylko komfortowo ale byśmy czerpali przyjemność i radość z tego co nas otacza.
Nawet małe przestrzenie można urządzić tak aby cieszyły oczy. Najlepszy efekt dają oczywiście rośliny. Przede wszystkim kwitnące, pełne życia i zapachu. Dostępne we wszystkich kolorach. Stonowanych, delikatnych, wyrazistych, jaskrawych i wielobarwnych. Ale również pnącza, lśniące bluszcze czy wiszące pędy w różnych odcieniach zieleni dodają pozytywnej energii. Ważne aby je zestawiać tak by prezentowały się efektownie i tworzyły ciekawe kompozycje.
 
Wyrazu z pewnością nadają detale, takie jak donice czy wykończenia, w których umieszczone są kwiaty. Tak więc na balkonach, na których, zwykle jest mało miejsca możemy umieszczać małe doniczki, koszyki lub niewielkie skrzynki. W szerokiej ofercie marketów i sklepów ogrodniczych, znajdziemy wszelkiego rodzaju pojemniki na kwiaty, wykonane z różnych materiałów. Znajdziemy lekkie, plastikowe doniczki, które są stosunkowo najtańsze ale wiele z nich, swoim wyglądem dorównuje glinianym czy ceramicznym. Jeśli chcemy odświeżyć wizerunek tych, które mamy, możemy zakupić tylko osłonki, których również całą gamę proponują nam sklepy. Możemy wybrać tradycyjną wiklinę albo pokusić się o oryginalne osłony drewniane, obszyte materiałem, metalowe, lub plecione z różnego rodzaju tworzywa. Jeśli mamy mało miejsca wykorzystajmy doniczki wiszące, na ozdobnych sznurkach lub łańcuszkach i uchwyty, które można zamontować na balustradach. Ciekawy efekt uzyskamy malując stare ozdobne puszki, dzbanki lub garnki. W ogrodach możemy zastosować ten sam sposób i wykorzystać stare konewki, wiaderka i miedniczki. Efektowne są też donice z wydrążonych pniaczków. Pamiętajmy również, że kwiaty w wiszących donicach możemy powiesić nie tylko pod balkonem czy przy filarach tarasu. Bardzo dobrze się one prezentują zawieszone na gałęziach drzewek czy krzewów w ogrodzie. Z pewnością wygląd przekwitłego bzu urozmaici zawieszona na nim wielobarwna surfinia.
 
Doskonałym tłem dla kwitnących roślin są zadbane trawniki. Jeśli jednak nie mamy czasu na sadzenie kwiatów, tworzenie klombów i różnego rodzaju kompozycji kwiatowych możemy posiać trawnik typu łączka. Wtedy będziemy mieć kwitnący ogród przez cały sezon, a możemy poświęcać mu tylko tyle czasu co zwykłemu trawnikowi. Niewątpliwym atutem takiego wyboru, że trawniki te kosi się o wiele rzadziej niż tradycyjne.
Zadbajmy też o swoją prywatność i komfort. I nie chodzi o to by odgrodzić się od sąsiadów; ale o wiele przyjemniej jest usiąść w ogródku, czy na balkonie, do którego nie wlatuje uliczny pył. Oczywiście naturalną barierę przed kurzem i wzrokiem przechodniów stanowią żywopłoty i krzewy gęsto posadzone przy ogrodzeniach ale niektóre ogródki są na tyle małe, że żal byłoby tracić miejsce na poszerzenie ogrodzenia, kosztem mniejszego trawnika czy kwiatowych rabatek. Zwłaszcza w mieście możemy zastosować osłony na ogrodzenia. W różnych formach i gabarytach są dostępne maty trzcinowe, bambusowe, z technorattanu, wrzosów czy paproci. Są też gęsto plecione siatki cieniujące, które doskonale sprawdzą się w tej roli zarówno na balkonie jak i w ogrodzie. Jeśli mamy więcej funduszy możemy zainwestować np w płoty lamelowe.
Niezbędne w każdym ogrodzie jest miejsce, w którym można usiąść, odpocząć i się zrelaksować. Kiedy już mamy wokół siebie zieleń i kwiaty, dobrze jest zadbać o wygodne meble ogrodowe. Nie musi to być nowy komplet, często można odnowić lub odmalować te, które już mamy. Niektórym wystarczy założyć nowe obszycia lub położyć na nich poduszki. Na balkonie sprawdzi się każde krzesło z lekko rozkładanym oparciem. Warto też pamiętać o małym stoliczku lub rozkładanym blacie, na którym będziemy mieć pod ręką szklankę soku i dobrą książkę.
Może przygotowanie balkonu czy ogrodu wymaga nieco pracy i przygotowań. Ale jeśli włożymy odrobinę wysiłku na początku, będziemy mogli cieszyć się nimi od wiosny do późnej jesieni. Z pewnością zapewnią nam radość w popołudnia i wytchnienie wieczorami.
Autor tekstu: Alicja Biesiada

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz