czwartek, 7 kwietnia 2016

Jak zmieniała się moda wnętrzarska na przestrzeni ostatnich 10-15 lat?Meble w kolorach śnieżnej bieli, dębu sonoma, śliwy wallis czy venge zdominowały wnętrza Polaków na przestrzeni ostatnich 10-15 lat. Podobnie jak meblościanki, kuchnie na wysoki połysk, czy w końcu minimalistyczne bryły. Zobacz trendy, które obowiązywały w domach Polaków! 


Jak zmieniała się moda wnętrzarska na przestrzeni ostatnich 10-15 lat? 


Moda wnętrzarska zmienia się wolniej niż ta dotycząca odzieży. Co kilkanaście miesięcy ogłaszane są nowe trendy w dekoracji  pomieszczeń, które jednak wchodzą do nich po jakimś czasie i zadamawiają się na dłużej. I tak jeden trend potrafi być zauważalny we wnętrzach nawet kilka lat. Dlatego przyjrzymy się wybranym kolorom i rodzajom mebli, które zyskały popularność Polaków na przestrzeni ostatnich lat. 

W salonie królują meblościanki Popularna kiedyś kolekcja Borys Black Red White 


Ponad dekadę temu najdłuższa ściana w pokoju dziennym zdominowana była przez meblościankę, składającą z barku, regałów na książki, szaf i szafeczek, a także obowiązkowo szafki z szklanymi drzwiczkami, za którymi dumnie prezentowała się najlepsza porcelana Pani Domu. Ach, któż nie miał tego zestawu mebli?Popularna kiedyś kolekcja Wiktor Black Red White 

Z biegiem lat meble stawały się coraz lżejsze, a bryły coraz nowocześniejsze i opływowe. Współczesne meble mają prostą konstrukcję, zbudowane są z naturalnych surowców i sprawiają wrażenie lekkich, choć solidnie wykonanych. Mają być dodatkiem do przestronnych, jasnych pomieszczeń, a nie elementem przytłaczającym i dominującym wnętrze.


Współczesny młody Polak zmieniający wystrój mieszkania czy domu wybiera pojedyncze bryły, nie całe zestawy. W 2016 roku przestrzenie są puste, a salon wyposażony jest co najwyżej w komodę, witrynę, szafkę rtv i ławę oraz sofę. Tradycyjna meblościanka odeszła więc do lamusa. Od venge do bieli 


Także preferencje konsumentów odnośnie kolorów ewoluowały na przestrzeni ostatnich lat. Od najciemniejszych kolorów do obecnie modnej bieli.

kolekcja Pello w kolorze venge 


kolekcja Largo w kolorze venge 

Kilka lat temu wnętrza Polaków wyposażone były w meble w ciemnym odcieniu w  kolorze venge, który dominował w pomieszczeniu. Dzisiaj kolor ten można spotkać w domach miłośników klasyki i elegancji (np. w domowych gabinetach).
W kolejnych latach w mieszkaniach pojawiła się śliwa wallis – jaśniejszy kolor od venge i wpadający w ciepły odcień z widocznymi usłojeniami. Kolor ten praktycznie został wycofany ze sprzedaży - można go znaleźć już w outletach.

kolekcja Largo w kolorze śliwa wallis (niedostępna w sprzedaży w tradycyjnych sklepach)

Od dwóch lat we wnętrzach zadomowił się naturalny dąb (np. dąb sonoma, czy cieplejszy - San Remo, a także dąb dziki). Ten jasny i naturalny odcień drewna niezwykle pięknie komponuje się z każdym kolorem ścian i nowoczesnym wnętrzem.

kolekcja Latis  w odcieniu dębu sonoma

kolekcja Yoop w odcieniu dębu sonoma

kolekcja Teo w odcieniu dębu naturalnego 

kolekcja Desjo w odcieniu dębu San Remo 

kolekcja Selene w odcieniu dębu dzikiego 

Równie popularne jest połączenie bieli z naturalnym dębem. To kompozycja, która wprowadza do salonu ciepło i naturalność. Białe fronty mogą być zamknięte w ramy drewnianego korpusu, ale również drewno może pełnić element subtelnego dodatku. Najczęściej jest to cienka listwa poprowadzona przez środek frontu lub okalająca go.

kolekcja Modern w odcieniu dębu kanadyjskiego 

Jednak najmodniejszym kolorem (już od kilku sezonów) jest biel, szczególnie ta mroźna, śnieżnobiała. Najchętniej wybieranymi meblami są te lakierowane w połysku, z możliwością podświetlenia witryn czy górnych półek. Takie zestawienie sprawia, że salon jest nowoczesny, a dzięki kolorom w witrynach można wprowadzić do wnętrza różne barwy i nadać każdemu pomieszczeniu indywidualny charakter.

Kolekcja Snow  Dig-net 


Także kuchnia obecnego Polaka jest jasna, najlepiej biała, minimalistyczna, która wprowadza do wnętrza wrażenie czystości i świeżości, a przestrzeń wydaje się większa.


Inaczej było kilka lat temu, gdy każda osoba podążająca za trendami  musiała mieć czerwoną kuchnię. Najlepiej w połysku.

fot. Pinterest

Czerwony akcent był modny także  w pokoju dziennym – obowiązkowym meblem był wypoczynek w krwistym kolorze, który zajmował centralne miejsce w salonie.  

fot. Pinterest 

Teraz czerwona (lecz w wypłowiałej wersji) jest cegła na jednej ścianie lub nad kominkiem. Ten element dekoracyjny jest hitem aranżacyjnym, który pasuje zarówno do wnętrz o charakterze loftowym, jak i skandynawskim czy nowoczesnym. 

fot. Pinterest 

fot. Pinterest

Współczesne kolory tapicerek 


Wśród kolorów obić mebli tapicerowanych od kilku sezonów przodują szarości, beże i kolor kawy z mlekiem. Sofa w takich kolorach jest uniwersalna, neutralna i nie narzuca trendów i stylów we wnętrzu. Polacy pokochali te kolory również dlatego, że bardzo szybko i tanio można odświeżyć aranżację, dodając kolorowe poduchy lub narzutę i zmieniając obrazy na ścianach.
Także współczesne obicia tapicerek zostały dostosowane do potrzeb wymagających użytkowników. 
Dlatego obecnie producenci mebli oferują szeroką gamę materiałów obiciowych - możemy wybierać spośród różnych rodzajów tkanin i skór, które są odporne na plamy, wodę czy sierść zwierząt. 
Więcej na ten temat do poczytania TUTAJ


A Wam, który z trendów najbardziej przypadł do gustu? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz